¦ Kontakt ¦ Hledat image

Graupner Minipropstálý odkaz / permalink

13.07.2016

Graupner Miniprop bylo první rádio, které jsme s tátou provozovali.

image

Rádio jsme kupovali někdy v roce 1975 nebo 76 od ústeckých modelářů Imiolků. Já byl v deváté třídě základní školy, pilně jsem pobíhal po loukách s volnými modely a občas jsme chodili s tátou koukat, jak tepličtí a ústečtí modeláři chodí létat s radiáky na louku u Modlan. Koupit rádio byl spíš tátův nápad. On lepil kity, letadla stála doma na všech možným i nemožných místech, funkční modelařinu jsem dělal jen já. První letadlo byl větroň Suzi. Létat s rádiem jsem se naučil sám, táta se pak přidal a tak jsme sdíleli jeden model.

image

kliknutím zvětšíte

Proporcionální dvoukanál v pásmu 27 Mhz byl dobře vymyšlený výrobek. Řešení vysílače bylo zajímavé, taková totální palcovka. Na vrchu otočná páčka pro pravou ruku pro řízení směrovky, na levém boku otočná páka pro palec levé ruky pro výškovku. Směrovka měla trim menší páčkou chodící společně s tou velkou pákou, výškovka se trimovala posuvným jezdcem ukazovákem na spodní straně krabice. Rádio bylo skladné, dobře se dalo přibalit k ostatní výbavě. Na létání jsem chodil pěšky, nesl jsem letadlo v pytli, rádio, špulku s gumicukem, malý lehký vysílač byl plus. Vše bylo dobře mechanicky vyřešeno.

Později nám jedno rádio nestačilo, kupoval se čtyřkanál. Táta létal dál Minipropa. Přijímač a originál serva nakonec zmizely v lese u dnes už zaniklé obce Vyklice při létání na svahu. Dnes je tam jezero Milada. Táta se nechal sfouknout dozadu, letadlo zmizelo za vršky stromů a už jsme ho nenašli ani přes organizované dvoudenní hledání. Vysílač potom s jiným přijímačem používal dlouhá léta Pepík Salač.


zpátky na: Moje rádia │ dál: Multiplex Royal 4


přehled kapitol:

  1. Moje rádia
  2. Graupner Miniprop
  3. Multiplex Royal 4
  4. Vysílač Hitec 4 Flash
  5. Vysílač Multiplex Royal Evo 9
  6. FrSky Taranis Q X7
  7. Jeti Duplex DC-16

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Co dělám? | Moje rádia)