F3K

F3K - házedlastálý odkaz / permalink

03.10.2006

Zaujaly mě informace o létání s házedly startovanými kruhovým hodem. Vzpomněl jsem si na svá jinošská léta, jak jsme s tátou závodili. Nejdříve s neřízenými házedly a později s lehkými RC větroni, kdy jsme na „tři, dva, jedna, teď“ současně vyhodili modely do vzduchu a závodili, kdo později přistane. Dobře si pamatuji, jak nás po půldenním házení bolela ruka, a táta, který byl tenkrát ve věku asi jako já teď, bědoval, že má rameno v trapu. Ale užili jsme si při tom létání do sytosti.

A najednou tu je kategorie, kde se prý dá model vyhodit zázračně vysoko a ruka prý tak netrpí. A je tomu opravdu tak. Modely této kategorie lze provozovat rekreačně na louce pro létání v termice nebo na svahu do slabých podmínek, dá se s nimi závodit buďto jen tak z hecu s kamarády nabo na opravdových soutěžích. Model se dá bez většího úsilí vyhodit dostatečně vysoko, ruka nebo záda z toho opravdu nebolí. Ale je to pohyb a budete-li házet hodinku na louce, budete mít příjemně unavené celé tělo. Modely jsou dostatečně hodné, přitom výkonné a obratné.

Začátky s F3K ve videustálý odkaz / permalink

01.03.2009

Hořejší o F3K - stálý odkaz / permalink

28.10.2006

Pozor na baterkystálý odkaz / permalink

23.04.2007

V házedlech se kvůli úspoře místa a hmotnosti používají akumulátory nezvykle malých kapacit. To skrývá nebezpečí "nečekaného" a náhlého vybití.

Akumulátory o kapacitě 150 - 350 mAh napájí 4 malá serva, která mají poměrně velký odběr. Zatím, co u větších modelů s většimi akumulátory lze z rychlosti chodu serv rozpoznat vybití baterek, v tomto připadě baterky umřou náhle a zpravidla rádio nenávratně zmrtví se všemi důsledky. Pokud se vám to stane ve větší výšce, může to skončit ošklivou havárií.

Více než kde jinde je tady třeba vědět, jak dlouho létáte!

Výběr servstálý odkaz / permalink

01.03.2009

V házedlech se musí používat poměrně přesná serva. Jak je vybrat? Pomohou reference od jiných:

Dan Trochta sepsal na své stránce serva používaná různými lidmi v různých modelech: