image


kam dál: Pracoviště pro střih


přehled kapitol:

  1. Video v kostce
  2. Pracoviště pro střih
  3. Z kamery do počítače
  4. Prezentace

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Video)

V kostcestálý odkaz / permalink

29.05.2007

Zpočátku je těžké se ve světě videa - jeho zpracování zorientovat. Novopečený majitel kamery, který chce natočené video sestříhat a poskytnout na nějakém médiu dalším lidem, neví, co bude potřebovat, co je pro něj zbytečné.

Manuál ke kameře a manuály k programům s přístrojem dodaným žádnou ucelenou informaci nepodávají a spíše uvádí majitele kamery ve zmatek. Jak to tedy je? Co je potřeba k tomu, abych film z kamery dostal na CD, DVD nebo na internet?


Stříhá se v počítači. Video se z kamery do počítače "stahuje". Stahuje se po kabelu FireWire. Počítač by měl mít dostatečnou kapacitu disku - typicky stovky gigabajtů (1 minuta záznamu zabere přibližně 0.2 GB disku počítače!). Video se ukládá do počítače jako AVI soubor ve formátu DV video (720*576, 25 snímků/sec prokládaně, MPEG2). Je to v podstatě kopie videa na pásce v nejvyšší možné kvalitě a ve formátu vhodném pro další zpracování. Vyšší kvalitu už z kamery nedostanete.

Technicky je jedno, jakým programem stahování videa do počítače pře Firewire rozhraní provedete. Výsledek bude stejný ať použijete software dodaný s kamerou, nebo software dodaný ke kartě s firewire vstupy instalované ve vašem počítači nebo programem pro střih, který to také umí. Výsledek - kvalita záznamu - budou vždy stejné. Já používám program WinDV.

Poznámka: Video stažené přes USB kabel je zpravidla v kvalitě nebo formátu k dalšímu zpracování nevhodné.
Firewire WinDV Stahování videa do počítače
Pro střih videa - tedy odstranění zbytečných nebo nepovedených záběrů, přeházení pořadí záběrů - budete potřebovat nějaký program. Program vám také umožní vygenerovat z vašeho sestříhaného materiálu video na disk DVD pro promítání na DVD přehrávači, video na CD pro promítání na počítači nebo video pro internet, kde je potřeba soubor s co nejmenší velikostí.

Programů pro střih je celá řada. Používáte-li Windows, máte už jeden z těchto programů v počítači. Windows Movie Maker. Program, který umožňuje střih a je zadarmo je třeba VirtualDub. Lidé ale používají více programy, které mají komfortnější a intuitivnější ovládání. Oblíbeným programem je Pinnacle Studio. Dalším poměrně často používaným programe je Ulead VideoStudio.

Tyto programy obsáhnou celý cyklus výroby filmu: stažení videa z kamery do počítače, sestřihání záznamu, opatření titulky, ozvučení hudbou atd. atd. a vygenerování videa vhodného pro umístění na internetu i vytvoření DVD včetně menu.

Pokud jsou vaše požadavky na střih větší, zpracováváte mnoho hodin záznamu, potřebujete předvádět a kontrolovat jednotlivé části vznikajícího filmu, rozsáhle editovat již setříhané části filmu, budete nuceni sáhnout po výkonějších a specializovanějších programech. Například Adobe Premiere. Tyto programy jsou vlastně balíky programů, kde to, co výše jmenované programy dělají samy, tady dělají specializované programy.

Když se v již sestříhaném a ozvučeném filmu rozhodnete provést nějaký drobný zásah, budete muset u na obsluhu jednodušších programů přegenerovat nebo i upravit rozsáhlou editací celý film. U poloprofi/profi programů lze upravit a přegenerovat jen dotčenou část. Úspora času je v řádech hodin.

Windows Movie Maker Pinnacle Studio Adobe Premiere
Pro umístění videa na různých médiích je třeba vygenerovat video v různých formátech. Jiný formát se hodí pro promítání na televizi z DVD přehrávače, jiný formát je vhodný pro promítání na počítači a jiný formát se hodí na prezentaci filmu v internetu.

Publikace videa