image

Archivace videastálý odkaz / permalink

22.11.2005

Čas od času potřebuji dostat video z pásku VHS na DVD.

Když se budu snažit opravdu stručně popsat svoji zkušenost, tak to vypadá takto:

 • video z videopřehrávače stahuji přes video vstup grafické karty programem VirtualDub
 • stříhám v programu Pinnacle Studio
 • generuji z programu Pinnacle Studio video ve formátu DVD video (soubory VOB)
 • obsah DVD disku sestavuji programem DVD shrink
 • na DVD disk vypaluji programem Nero
 • přehrávám v DVD stolním přehrávači v televizi i na počítači

Poznámky: Když video natáhuji přes analog (z kamery nebo z videa), tak na počítači je to tmavé. Tak, že mizí detaily. Je nutné to už při grabování zesvětlat - hodně. Na TV je to potom dobré, na kompíku by to mohlo být ještě světlejší.

Pordrobněji:

Stahování videa do počítačestálý odkaz / permalink

12.02.2014
stručně

Video z DV kamery (digitální kamera) stahuji do počítače přes firewire kartu. Je to jednoduché a kvalitní. Používám WinDV.

Video z analogového zdroje stahuji přes kameru s analogovým vstupem. Z kamery jde signál už přes firewire vstup. Kamera slouží jako převodník.

Dávejte staženým videím smysluplné názvy! Místo nic neříkajícího capture_1.avi třeba capture_soutez_praha_001.avi. Lépe se v tom potom vyznáte.

Aby šla stažená videa archivovat, stahujte video po maximálně 20 minutových úsecích. Delší se na DVD disk nevejdou!

Aby šlo video v počítači nějak zpracovat (stříhat, převádět na různé formáty), je třeba ho nejdříve do počítače dostat. Video z analogového zdroje jako jsou staré analogové kamery, videopřehrávač atp. je navíc nutné převést do digitální podoby. Tomu se říká grabování. Používají se také pojmy stahování videa, zachytávání videa, capturing.


image více ...

Stříhání videa v širším slova smyslustálý odkaz / permalink

10.12.2006

Když zde mluvím o střihu, myslím tím střih v širším smyslu tak, jak je mezi amatéry chápán. Tedy tyto činosti: vybrání určitých záběrů, zpřeházení jejich pořadí, opatření filmu titulky, opatření filmu mluveným komentářem, doplnění hudbou atd.

Používal jsem program Windows Movie Maker. Pro úplně základní sestřih filmového materiálu je to dostatečný prostředek.

Ale co do uživatelského komfortu a schopností si myslím, že dobrým programem pro domácího střihače je Pinnacle Studio. Je to program, který si po mnoho let zachovává stejné uživatelské rozhraní, které je opravdu intuitivní a pohodlné.

Nevýhodou uživatelsky jednoduchých programů jako je Windows Movie Maker nebo Pinnacle Studio je jejich filozofie. Připravujete (stříháte) film a koukáte na malý náhled hotového videa. Tak sestříháte celý film a nakonec vygenerujete DVD video. Konečně si prohlédnete váš výtvor na televizní obrazovce. A najednou zjistíte, že váš film není dokonalý. Třeba tím, že nějaký titulek je za okrajem obrazovky. Nebo jste někde nechali nějaký rušivý zvuk. Opravit to je jednoduché, ale musíte znovu vygenerovat celý film. A to trvá dlouho. Typicky se na běžném počítači generuje výsledné DVD video třeba čtyřnásobnou dobu, než je trvání filmu, u filmů v HD rozlišení to jsou další násobky doby.

Pokud tedy vaše projekty přesáhnou nějakou úroveň složitosti, vyplatí se vám přejít na programy, které vám umožní pracovat produktivněji. Například Vegas, Premiere, Media Studio Pro a podobně.

Windows Movie Makerstálý odkaz / permalink

23.05.2005

Program Windows Movie Maker jsem používal ke střihu videa v počítači. Je to dostatečný prostředek pro základní sestřih videa z kamery. Tedy výběr scén do filmu (zkrácení původního filmu), opatření titulky.


image více ...

Pinnacle Studiostálý odkaz / permalink

04.11.2005

Dobrým programem pro domácího střihače je Pinnacle Studio. Je to program, který si po mnoho let zachovává prakticky stejné uživatelské rozhraní, které je opravdu intuitivní a pohodlné.


image více ...

Adobe Premierestálý odkaz / permalink

23.12.2012

Adobe Premiere může být jedním z programů, ke kterému přejde nadšený amatér nebo profesionál, když mu přestanou stačit možnosti programů jsko je Windows Movie Maker nebo Pinnacle Studio.


image více ...

Zvuky do videastálý odkaz / permalink

11.10.2005

Zvuky a ruchy přidané k originálnímu zvuku nahrávky nebo dokonce nahrazení původního zvuku váš film vylepší.

Kam na zvuky stálý odkaz / permalink

13.02.2011

Kde se dají sehnat zvuky do videa - tedy správně filmařsky ruchy?

První co prozkoumejte, je instalace vašeho střihového programu. Producenti těchto programů většinou nějaké zvuky k instalaci programu přidají. Pokud potřebný zvuk nenajdete, zkuste to na těchto adresách:

Mimo provoz image česky
image anglicky

Hudba do videastálý odkaz / permalink

13.11.2018

Ozvučení hudbou podstatně zvedne úroveň vašeho filmu.

Hudba by ale neměla překrýt původní zvuk nebo ruchy obecně úplně. Když je ve filmu slyšet jen hudba a zvuk patřící k akci v záběru - třeba prásknutí dveřmi - chybí, tak to působí divně. Hudba by také měla respektovat rytmus příběhu ve vašem filmu. Volbou hudebního motivu nebo změnou hlasitosti. Podívejte se na nějaký film a zaměřte se na poslech hudby v něm. Pochopíte tak základy, jak s hudbou ve filmu zacházet.

Hudba je stejným autorským dílem jako je vaše dílo filmové a není možné použít jakoukoli hudbu bez dohody s jejím autorem nebo interprety. Když to uděláte a zveřejníte videou třeba na Youtube, může se vám stát, že vám video bude zablokováno nebo vám z něj Youtube odstraní zvukovou stopu.

Jsou autoři, kteří vám umožní použít za určitých podmínek užití jejich hudby bezplatně, a jsou weby, kde se taková hudba nabízí:

Web s hudbou do videa image anglicky
Web s hudbou do videa image anglicky
Hudební smyčky. image anglicky
Hudba a ruchy k volnému použití od YouTube.

Namluvené slovostálý odkaz / permalink

11.10.2005

Mluvený komentář k videu lze dodatečně v klidu nahrát doma.

Při nahrávání je dobré mít text připravený, abyste se vešli do předem připravených délek záběrů.

Je třeba nahrávat v opravdu tichém prostředí. Bude-li vám při nahrávání komentáře hučet hned vedle počítač, bude to hučet i ve výsledném videu!

Video z více DVD na jedno DVDstálý odkaz / permalink

06.11.2005

Občas se mi stane, že mám na několika jednotlivých DVD filmy (DVD video), které bych chtěl umístit na jedno DVD. Filmy jsou většinou krátké a vejdou se všechny na jedno DVD.

Jak to udělat, aby to bylo jednoduché a kvalita záznamu zůstala zachována. Je třeba použít program, který dokáže provést reautorizaci. Tedy sehraje videa do jednoho adresáře, vhodně přejmenuje soubory VOB a nebude přitom převzorkovávat původní videa. Takovým programem je DVD shrink.

Program DVD shrink by uměl dát na jedno DVD i více videí, než se na něj vejde. Ale to už by musel filmy převzorkovat na nižší kvalitu.

Počítačstálý odkaz / permalink

20.12.2009

Pro střih videa jsem používal v podstatě běžný počítač v "herní" konfiguraci. Oproti "standardní" konfiguraci jsem měl navíc paměť RAM a velké harddisky.

Moje PC mělo následující konfiguraci:

 • MB Asus P5GDC PRO
 • CPU Pentium 4, 3GHz
 • RAM 2GB
 • grafická karta Nvidia GeForce 7600 GS 512MB
 • 2 disky Seagate ST380817AS 80GB SATA
 • 1 disk Seagate ST3250820AS 250GB SATA
 • 1 disk Seagate ST3320620NS 320GB SATA
 • OS Windows XP PRO

Jako podstatné pro úspěšnou práci se střihovými programy se jeví nejdůležitější:

 • dostatek volného místa na disku
 • rychlý disk
 • velká paměť
 • výkonný procesor

Výhodou je velký monitor.

Tato konfigurace mi postačovala pro práci s videem v SD rozlišení. S přechodem na práci s HD videem se stala práce na tomto počítači "nepříjemná". Hlavně renderování videa ve velkém rozlišení bylo tak pomalé, že se stala produkce videa "ze dne na den" prakticky nemožná. Generování videa, které u SD rozlišení trvalo řádově desítky minut, teď trvá hodiny. Nestačila mi už ani noc. Rozhodl jsem se pro pořízení nového počítače:

 • MB GIGABYTE MB Sc LGA1156 P55-UD3
 • CPU Intel Core i7-860 2.8 GHz
 • RAM 8GB
 • grafická karta Asus VGA nVIDIA ENGTS250/DI/1G Active
 • OS Windows 7 PRO

Generování videa, které trvalo dvě hodiny je hotové za 10 minut! CPU přitom jedou na cca 30% (zobrazuje se to jako 8 CPU a dva až tři procesory při tom "spí"). Dříve už na počítači nešlo ani prohlížet poštu, protože CPU jelo na "101%"" a se mnou se to už nebavilo. I při stříhání se počítač chová úplně jinak. Vše rychle a hned.

Pro mě je také významné, že při generování videa lze na počítači normálně pracovat. Spokojenost ...

Údržba počítačestálý odkaz / permalink
24.05.2005

Při práci s videem v počítači vznikají a jsou mazány velké soubory, které zabírají na disku počítače desítky procent. Po několika dnech snadno zaplníte i velký disk. Počítač je třeba více než kdy jindy udržovat.

Při používání různých programů vám budou vznikat pracovní soubory na různých místech (videa, zvuky, náhledy videa, projekty atp.). Je třeba si udržet přehled a nejlépe soustředit tyto soubory na známém místě. Nepotřebné soubory je nutné pravidelně mazat, hotové věci archivovat na CD.

Pravidelně je třeba vysypávat koš a defragmentovat disk.

Pojmystálý odkaz / permalink

05.01.2006

Aneb s jakými slovy se setkáte.

A

archivace

Archivace - Shromažďování informací pro případné pozdější použití, přesouvání již neaktuálních dat na archivní média, ať již z důvodu výkonových či daných legislativou.image více ....


authoring

Proces, při kterém se vytváří struktura disku DVD video. Soubory, jména souborů, adresáře. image více ....


A D N R Z

D

DVD video

Formát DVD. Je to formát, který přehrají všechny stolní DVD přehrávače.image více ....


A D N R Z

N

nelineární střih

Pojem, který mi dlouho noc neříkal. V textu "karta umožňuje nelineární střih" mi slovo nelineární připadalo nadbytečné. A ono taky je. K hahrávce videa v počítači lze přistupovat libovolně ke keterékoli její části a použít ji kdekoli a opakovaně. Střih klasického filmového média je lineární protože u něj je třeba pásek nejdříve převinout na místo střihu, scénu vystřihnout, pásek zase převinout na místo, kam scéna přijde a vložit. Digitální video na hardisku převíjet není potřeba a proto nelineární.image více ....


A D N R Z

R

re-authoring

Znovuprovedení procesu authoring.image více ....


A D N R Z

Z

zálohování

zálohování - je proces, který zajišťuje, že vlastník dat o data nepřijde, vytváření bezpečnostní kopie. V ideálním případě o žádná data, za méně příznivých okolností pouze o takové množství dat, které bude za přijatelných nákladů a v přijatelném čase schopen opětovně pořídit.image více ....


A

authoring Proces, při kterém se vytváří struktura disku DVD video. Soubory, jména souborů, adresáře.
A D N R

D

DVD video Formát DVD. Je to formát, který přehrají všechny stolní DVD přehrávače.
A D N R

N

nelineární střih Pojem, který mi dlouho noc neříkal. V textu "karta umožňuje nelineární střih" mi slovo nelineární připadalo nadbytečné. A ono taky je. K hahrávce videa v počítači lze přistupovat libovolně ke keterékoli její části a použít ji kdekoli a opakovaně. Střih klasického filmového média je lineární protože u něj je třeba pásek nejdříve převinout na místo střihu, scénu vystřihnout, pásek zase převinout na místo, kam scéna přijde a vložit. Digitální video na hardisku převíjet není potřeba a proto nelineární.
A D N R

R

re-authoring Znovuprovedení procesu authoring.