image

Svahové létání stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.12.2005

Jaro i podzim je období větrného počasí. Je to období létání na svahu. Létání na svahu vás dozajista okouzlí. Vždyť kde jinde můžete na svůj model koukat za letu shora.

image

image

Na svahu je možné za příznivého větru létat desítky minut bez potřeby jakéhokoli pohonu. Můžete si létat s modelem opravdu u nosu, opakovaně prolétávat těsně kolem sebe a létat akrobacii podobně jako s motorovým modelem.

Pro ty z nás, kteří celý den prosedí někde v kanceláři, má létání na svahu kouzlo i v tom, že budete muset vyšplhat někam na kopec a ztratit tak nějaké kalorie. A rozhled z kopce do okolní krajiny je výborná relaxace.

Vemte éro a zkuste to taky!

S jakým modelem na svah? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

03.09.2004

Když to přeženu, tak s jakýmkoli. Za dobrých podmínek poletí cokoli. U nás na Boulích když to dobře fouká, tak se nad hranou vozí i Mirek s motorákem Sparow se zhasnutým motorem. Samozřejmě s nějakým papírákem nepůjdu do silného větru a naopak s modelem, který má větší klesavost a potřebuje silný vítr (a hlavně jeho svislou složku) nepůjdu létat za slabého větru nebo na nějaký malý kopeček.


image více ...
.

Kam na svah stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

29.05.2004

Protože vyhledávání míst, kde se dá létat a jsou přístupná je pracná a dlouhodobá záležitost, rád Vás seznámím s mými oblíbenými místy. Třeba se tam někdy potkáme. Zpravidla se vydávám létat do okolí Teplic, České středohoří, Krušné hory. Ale samozřejmě dělám i výboje na cizí území. Na jiných webech se dají sehnat informace o jiných kopcích.


image více ...
.

Jak létat na svahu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

03.09.2004

Cíl

Cílem je udržet se s modelem ve svahovém proudění.

Létání na svahu není žádná věda. Když to pěkně nosí, je to jednodušší, než v termice, protože létáte ve své blízkosti a místo proměnlivé termiky vás nese stabilnější svahové proudění. Těžší je to v tom, že nad loukou můžete letět kamkoli a přistát kdekoli. Na svahu musí letadlo letět tam, kam chcete vy.


image více ...
.

Power Slope Soaring / Power Slope Scale stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

09.07.2011

Power Slope Soaring - zkráceně PSS je létání s bezmotorovými modely - polomaketami motorových letadel na svahu. Stíhaček vrtulových, proudových, bombardérů, dopraváků.


image více ...
.


Jak na svahu dostat model do vzduchuimage

Viz také