image

Sony PCM-M10stálý odkaz / permalink

25.12.2011
image
Při některém filmování a potom doma u počítače při střihu nafilmovaného materiálu mě už kolikrát napadlo, jaké by bylo pěkné mít z místa filmování ještě jeden záznam zvuku nepřerušováný tím, jak jsem zastavoval kameru nebo jak jsem s kamerou manipuloval a rušil tak zvuk, který kamera natáčela. Nejlepší by bylo mít s sebou kamaráda zvukaře, ale na organizování nějakého miništábu je mé filmování příliš amatérské.

Tak jsem dlouho pokukoval po nějakém záznamovém zařízení, kterým bych mohl zvuk natáčet nezávisle na kameře. A nejlépe takové, které bude mít dobrý mikrofon, abych při přípravě natáčení nemusel ještě manipulovat s mikrofonem. Každé zařízení navíc znamená další vypínač, který můžete zapomenout zapnout.


Pohled do nabídky různých obchodů byl frustrující. Nabídka je velmi široká a zorientovat se v nabízených značkách a typech není v první chvíli jednoduché.

Zkusil jsem vyptávat se v obchodech s elektronikou, ale tam ani neznali zboží vystavené v jejich obchodě ve vitríně. Nevyhnutelně následovalo to co vždy - návrat domů k počítači, založení tabulky v Excelu a potom hledání v Internetu, postupné sbírání technických informací o různých zařízeních, přehled jejich cen, potom pátraní v diskuzích nebo na webech různých nadšenců po tom, kdo co používá. Po jednom večeru je ze mě "odborník" image

image

Zařízení pro záznam zvuku používají lidé pro svůj "soukromý" záznam navštíveného koncertu, používají je hudebníci pro záznam své hry ve zkušebně, zvuk s nimi zaznamenávají filmaři používající k natáčení zrcadlovky a samozřejmě to je základní výbava novináře.

Asi nevíce jsou amatéry prezentovány záznamníky firmy ZOOM - H2, H2n, H4, H4n. V tabulce se mi během hledání a pročítání diskuzí postupně vyjevily tyto typy: BOSS MICRO BR, Olympus LS10, Olympus LS11, Eltrinex V12Pro, Sony PCM-M10, Edirol R-09, Roland R-05 a zmiňované ZOOMy.

Začal jsem hledat ukázkové záznamy, poslouchal je, našel jsem si manuály, pročetl je. Nakonec mi zbyli tři kandidáti: Olympus LS10, Olympus LS11, Sony PCM-M10. Koupil jsem Soňáka.


V interiéruimage