image

Náhony lanky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.10.2003

Náhon lanky je u menších a středních modelů poměrně málo používaný. U větších a obřích modelů se používá často u náhonu směrovky. Když jsem byl nucen takový náhon vyrábět, nikde jsem se nemohl dočíst, jak náhon správně provést.

Snažil jsem se něco okoukat. V Roudnici jsem okoukl všechny větroně. Radek Helmer měl na svém Šohaji směrovku naháněnou lanky.

image
Náhon směrovky Šohaje Radka Helmera.

Používá se ocelové lanko 0.5 mm. Do vedení se vkládají napínáky 3 mm.

image

Oka na lanku jsou pojištěna vždy dvěma kroužky z trubičky. Na dvou až třech místech ji stisknu štípací částí kombinaček. Trubička může být hliníková nebo mosazná. Trubička musí být silnostěnná, jinak při stisknutí kleštěmi podélně praskne.

image

Velikost páky u serva a velikost páky u kormidla by měla být přibližně stejná. Pokud je třeba větší rozpětí lanek než umožňuje páka serva nebo nechcete servo zatěžovat silami od lanek, používá se u serva vahadlo.

Prasklé lanko náhonu směrovky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

9.8.2004

Při kontrole Luňáka v dílně mi najednou plandá směrovka v ruce. Prasklo jedno lanko!

Příčinou je evidentně nevhodné pojištění oček lanka. Měl jsem trubičku trochu většího průměru a na lanku jsem ji stiskl štípacím břitem kombinaček. Uvnitř trubičky vznikl vrub, na kterém se lanko po krátké době provozu postupně přelámalo. Viz Náhony lanky.





image
Provedení náhonu křidélka modelu SG-38 Jindry Stejskala.

image
Provedení náhonu kormidla modelu SG-38 Jindry Stejskala - pojištění napínáku drátkem.

image
Provedení výztuže křídla modelu SG-38 Jindry Stejskala.