KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Jak létat na svahu - Taktika letu - Létání na svahu - Taktika letu


publikováno:10.04.2018, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci Výuka létání na svahu, na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=vl_nasvahu_5

Než vypustíte větroň z ruky, promyslete si jak a kam poletíte. Měli byste se ještě před letem rozhodnout, na jakou stranu po startu zatočíte, kde budete dělat otáčky a jak přistanete, když se ve vzduchu neudržíte.

Pokud si myslíte, že toho je na vás moc, pozvěte si pomocníka, se kterým si dohodnete strategii letu a on vám za letu bude napovídat. Let by měl probíhat v osmičkách podél úbočí svahu. Otočku točte vždy proti větru. Rozmyslete si také, co budete dělat, pokud vás vítr zažene nad nebo za hranu svahu, nebo pokud ztrácíte stále výšku.

Pokud fouká přesně proti svahu tak jako na obrázku, můžete poletovat kolem celé délky hřebene. Pokud si však nejste příliš jistí řízením, nezalétávejte až ke koncům hřebene. Snadno se vám stane, že nečekaně ztratíte výšku a letadlo vám zmizí za horizontem. Pokud vám taková situace hrozí, snažte se rozjet letadlo proti větru tak, abyste se dostali před kopec i za cenu ztráty výšky a přistáli třeba až pod kopcem. Je to lepší než když vám letadlo zmizí z dohledu. Taky ho už nemusíte najít.

Zatáčky dělejte takové, aby trasa letadla (osmička) byla stále před vámi. Pokud vás vítr snáší za svah, prodlužujte let ve směru proti větru. Pokud je však vítr tak silný, že ani při stálém letu proti větru letadlo couvá (pomalý model nebo příliš silný vítr), tlačte model dopředu i za cenu že se dostane až na zem. Je to lepší, než zaletět za hranu a ztratit model z dohledu.

Na dalším obrázku je situace, kdy fouká na svah zešikma. Svah nebude nosit stejně po celé délce. Nejspíše se chytíte ve vyznačených místech. Pokud se vítr ještě stočí a bude foukat ještě více zboku (zpravidla více než 30°), asi se na svahu neudržíte. Navíc bude proudění podél svahu turbulentní a pilotáž se stane velmi obtížnou.

Na dalším obrázku fouká na špičku hřebene. V takovém případě to nosí ve velmi úzkém prostoru před touto špičkou. Abyste se udrželi, musíte točit sem tam v rychlém sledu a model musí být schopný letět osmičky třeba jen 4 - 5 metrů široké. Pokud fouká velmi silný vítr, znamená to jen viset před sebou proti větru. Jakékoli uhnutí znamená okamžitou ztrátu výšky nebo sfouknutí dozadu podél svahu. Pokud je kopec dostatečně velký a fouká i níže, můžete sejít do půli svahu a létat tam. Svah je zde širší a snáze se před ním udržíte.


http://www.kolmanl.info