KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Létání s Tilií - Večerní relax


publikováno:04.09.2018, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci Tilia 25 plus od Rudy Vybírala, na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=tilia_let

Pár dní pršelo a totálně seschlá žlutá louka je krásně zelená. Je po práci, v dálce vidím stoupat páru z chladící věže Ledvic kolmo nahoru až někam do nebe, vezmu Tilii, vyzkouším, zda to takhle v šest večer bude nosit.

image

ilustrační foto

Krásně jsem si zaplachtil! Vystřelil jsem se motorem do osmdesáti metrů a po velkém průzkumném okruhu nad sebou to nad návsí ťukne. Zkusil jsem opatrný kroužek, ale ťuká to jen v jednom místě a tak nakonec točím ustředěnou Tilii v docela ostré zatáčce a z padesáti metrů je za chvilku šedesát. Dál to ale nejde ale dává to krásnou nuličku, ve které se držím dlouhých patnáct minut.

Když mě to přestalo bavit, letím podél aleje k silnici, potom zase zpátky podél lesa. Občas to do křídel odspodu dýchne a v tom úplném bezvětří to je krásně vidět. Letím dvakrát sem tam a Tilie je stále níž, až jsem těsně nad zemí, že by se vrtule při roztočení skoro dotkla trávy. Zatáčím nad louku, kde terém padá mírně dolů a nechávám Tilii těsně nad zemí vzdalovat. Užívám si toho vzájemného pohybu terénu a letadla, riskuji, že kdykoli si letadlo může kecnout do trávy a já se těch sto sto padesát metrů projdu. Když už to špatně vidím, spouštím motor a nechávám Tilii vystřeli do sto padesáti metrů.

Když zase doplachtím z té dálky nad sebe, vytahuji brzdy a skoro v kolmém letu dolů tlačím nahrbenou Tilii zpátky nas louku mezi lesem a alejí. Klapky do nuly a nechávám Tilii zasvištět křídly. A to už mě to popadne a užívám si změny rychlosti, akcelerace na plný plyn nahoru, bez motoru se svistotem zpátky dolů a v ostré zatáčce odbrždění, osmičky těsně nad zemí půl plynu plynu. I na zádech Tilie letí! image Až je to udivující, jak si člověk s takovým pomaloletem užije dynamického létání. Stromy lesa i aleje jsou docela blízko, měl bych se krotit.

Nakonec dávám přistání do ruky. To mě trochu zaskočilo, protože letadlo i s vytaženými klapkami letí proti mě dost rychle. Je to tím, že je opravdu bezvětří a ten protivítr, který jindy je, trošku chybí. Kráčím domů spokokený. Stoprocentní relax! image


http://www.kolmanl.info