KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Střih videa - Stříhání videa v širším slova smyslu


publikováno:23.07.2020, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci Sřih videa, na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=strih

Když zde mluvím o střihu, myslím tím střih v širším smyslu tak, jak je mezi amatéry chápán. Tedy tyto činosti: vybrání určitých záběrů, zpřeházení jejich pořadí, opatření filmu titulky, opatření filmu mluveným komentářem, doplnění hudbou atd.

Používal jsem program Windows Movie Maker, pro úplně základní sestřih filmového materiálu to byl dostatečný prostředek. Později jsem si pořídil Pinnacle Studio. Nevýhodou uživatelsky jednoduchých programů jako je Windows Movie Maker nebo Pinnacle Studio je jejich filozofie. Připravujete (stříháte) film a koukáte na malý náhled hotového videa. Tak sestříháte celý film a nakonec vygenerujete video. Konečně si prohlédnete váš výtvor na televizní obrazovce. A najednou zjistíte, že váš film není dokonalý. Třeba tím, že nějaký titulek je za okrajem obrazovky. Nebo jste někde nechali nějaký rušivý zvuk. Opravit to je jednoduché, ale musíte znovu vygenerovat celý film. A to trvá dlouho. Typicky se na běžném počítači generuje výsledné video třeba čtyřnásobnou dobu, než je trvání filmu, u filmů v UHD rozlišení to jsou další násobky doby.

Pokud tedy vaše projekty přesáhnou nějakou úroveň složitosti, vyplatí se vám přejít na programy, které vám umožní pracovat produktivněji. Například Vegas, Premiere, Media Studio Pro, DaVinci Resolve, Final Cut a podobně.

To všechno jsou ale technikálie, prostředky. Od začátku a v průběhu laborování s různými programy mějte na mysli, že jde o obsah vašeho filmečku. Zde je pěkné shrnutí podstatného:


http://www.kolmanl.info