KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

R9M - FrSky R9M


publikováno:15.06.2020, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci FrSky Taranis Q X7, na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=r9m

Koupil jsem (6/2020) do Taranise vysílačový modul 900 Mhz FrSky R9M-2019 a k němu přijímač FrSky R9 Stab OTA.

image

Motivem byla zvědavost. Při "filmovacím" létání s kamerou na modelu jsem měl problémy s řízením modelu ve větší vzdálenosti. Když byl model v malé výšce nad zemí a ve vzdálenosti přes 400 metrů, padal občas přijímač do failsafe. Jeti model nabízí již nějakou dobu Duplex RSAT 900, což je jen záložní systém přenosu na 2.4Ghz v pásmu 868 MHz, dá se pořídit vysílačový modul TBS Crossfire, který používají "dálkoví" letci, také pracující v pásmu 868 MHz a kde je 868 MHz jediným přenosovým kanálem. FrSky vyrukoval s konkurencí TBS Crossfire, nazval novou řadu R9. Trochu jsem se o to zajímal, ale důvěru to ve mě nebudilo. Až když se objevil novější vysílačový modul s označením 2019, byly reference příznivé.

Pro mě byla otázka, zda to půjde do mého "starého" Taranisu se systémem ACCST. Na krabičkách nové verze R9 je všude napsáno ACCESS. A taky, aby systém přenášel telemetrii do mého vysílače. Zeptal jsem se pana Urbánka z RC studia, ten řekl, že jen musím přeflešovat vysílací modul a přijímač na ACCST a že to funguje. Tak jsem do toho šel. Objednal jsem přijímač se stabilizací, ale jen proto, že varianta přijímače bez stabilizace nebyla k mání, stabilizaci jsem nikdy nevyužil.

Přečetl jsem si manuály vysílacího modulu a přijímače, přečetl jsem si info na webu RC studia, přečetl jsem si info na webu open-tx.org. Zjistil jsem, že musím mimo přeflešování vysílacího modulu a přijímače upgradovat OpenTX ve vysílači z mé verze 2.2.0 asi na poslední dostupnou 2.3.7. To dělám poprvé, ale nakonec to jde docela dobře a rychle. Nejtěžší je zorientovat se v tom všem, nikde není ucelená informace, někdo jiný dělá a informuje o OpenTX, někdo jiný dělá a informuje o firmwarech komponent. Upgrade OpenTX ve vysílači, Companionu a firmarů jsem provedl na tyto verze:

Všichni chválí verzi firmware FLEX, já jsem konzervativně zvolil LBT.

image

Instaloval jsem přijímač do svého zkušebního modelu Razor. Antény jsem intaloval na svislo - na modelu i na vysílači. Nějakou dobu mi zabralo, než jsem vybádal, co znamenají žluté proužky na anténách. Jestli to není třeba něco s orientací antén. Smysl mi to ale nedávalo, jsou to přese všechno dipóly. Až jsem náhodně viděl v jednom videu, že jde o barevné označení, pro jaké pásmo jsou antény určeny (v USA jsou povoleny jiné frekvence). Antény nemají žádný vršek a spodek.

image

Zkušební let proběhl bez problému, rádio fungovalo jak má. Jen jsem v modelu - nastavení ve vysílači, kde jsem létal přijímač x4R a potom a G-RX8, povolil místo interního vysílacího modelu 2.4GHz externí modul a výkon nastavil na 25 mW. Zarazilo mě, že RSSI už při malé vzdálenosti pokleslo ze 100 na 80, ale v průběhu letu a i při dalších letech jsem se dopracoval názoru, že graf uvedený v diskuzi na FrSky foru (https://frsky-forum.cz/viewtopic.php?f=41&t=152) bude odpovídat skutečnosti. Mě to ukazuje RSSI takto:

image

Praktické zkoušky ukázaly, že dosah je opravdu větší, než je dosah s vysíláním v pásmu 2.4 Ghz a přenos funguje i když je letadlo skoro na zemi. Rádio na 868 Mhz funguje stejně jako na 2.4 Ghz, mám připojenou GPS, mám připojené proudové čidlo a vidím na vysílači telemetrii stejně, jako při létání s běžnými přijímači. Pokud ale někdo chce přechodem do pásma 868 MHz řešit výpadky řízení, které má na 2.4GHz ve vzdálenosti sto padesát dvě stě metrů, tak bych se raději zaměřil na provedení instalace rádia než přecházel s vybavením do jiného pásma.

Krátká praxe ukázala, že není problém s "nošením" a provozováním vysílače s nasazeným externím modulem a dipólovou anténou. Vysílač se vejde do báglu stejně jako s pahýlem antény 2.4 Ghz, dipól externího modulu se jen trochu přiohne. Není ani problém v přechodu mezi modely s přijímačem 868 MHz a modely s přijímačem 2.4 GHz, přepínáním modelů se automaticjky také zapínají a vypínají vysílací moduly. Po několika hodinách provozu už bych řekl, že není třeba se létání s R9M-2019 v systému ACCST bát.


http://www.kolmanl.info