KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Ze života klubu - Zdání klame


publikováno:13.04.2009, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci Ze života Leteckého klubu Teplice, na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=lk_zivot

Byl jsem v neděli u nás na letišti a coural jsem s GPS po ploše. Kluci zatím létali a já sledoval, kde se s modely pohybují. Překvapilo mě, když jsem doma načetl data z GPS, kam jsem si zaznamenal letové linie a místa obrátek modelů, kde všude se modely ubjevují.

image
kliknutím zvětšíte

Když se podíváte na následující snímek, uvidíte situaci na našem letišti:

image
kliknutím zvětšíte

Modelářské letiště je na jižním okraji našeho pozemku a v neděli sw létalo z dráhy ve směru východ západ. Souběžně směrem k horám na sever je velká dráha pro UL letadla, na západě končí louky hranou kamenolomu, na východě je louka mizí za horizontem a končí u silnice. Když stojíte ve středu modelářských drah a létate se sluncem v zádech, vypadá to, že prostor nad letištěm je nekonečný.

Prvním překvapením pro mě bylo, když kolega z klubu létal s malou elektrou - akrobatem o rozpětí 1.2 metru a běžně byl až za osou souběžné dráhy pro velká letadla. To je přes sto metrů! Když jsem stál u něho, připadalo mi, že je ještě před drahou.

Druhým podstatně větším překvapením pro mě bylo, když další kolega létal s velkou Fly Baby (přes dva metry rozpětí) a létal mi nad hlavou, když jsem byl na nejvzálenějším místě od dráhy - na západě u lomu a na východě u silnice. Na každou stranu to je 330 metrů. Kdyby byl model v několika stovkách, tak to pochopím, ale tohle bylo ve výšce do třiceti metrů při otáčení po průletech a potom při nasazování na přistání. Všichni máme zafixováno, že před lomem točíme někde u tyčí, které zde koukají ze země. Ty jsou však na poloviční! vzdálenosti.

Plyne z toho poučení, že odhad někdy hodně klame a měl by s tím každý pilot počítat. U nás na letišti by měli všichni být ostražitější při nízkých náletech od východu, kdy se přelétá nízko dráha pro velká letadla sever - jih a když sedá nějaké letadlo od jihu přímo z kurzu, my o něm vůbec nevíme, protože je při příletu schované za horizontem.

A samozřejmě o to víc by si člověk měl dávat pozor při létání na cizích letištích. Tam se vzdálenost modelu od překážek jako jsou stromy, elektrické vedení a podobně přecení ještě snadněji.


http://www.kolmanl.info