KOLMAN info   http://www.kolmanl.info

Z čeho to udělat? - Z čeho to udělat?


publikováno:06.03.2018, vydavatel a autor není-li uvedeno jinak: Libor Kolman, kolmanl@volny.cz
na http://kolmanl.info, v sekci F/A-18 Hornet, na stránce http://www.kolmanl.info/index.php?show=fa18_mat

S touto ideou jsem se obrátil na kamarády z našeho Sdružení letců Českého středohoří, zda by nechteli zkusit něco takového. To je pořád nějaká stavebnice, ARF modely, hotová letadla z druhé ruky, není špatné dát něco dohromady úplně od píky. To je jiný pocit, když to potom opravdu letí!

Odpovědi:
- "Jety jsou pro holky!"
- "Nechci fén, já se rád zvolna poflakuju oblohou"
- "Tryskáče pro mě nejsou"
- "Tak ta vrtule na prouďáku... nelíbí se mi to"
atd atd image

image

Když jsem ještě vytáhl myšlenku, že by to mělo být z extrudovaného polystyrénu (XPS), řekli všichni, že to bude letadlo na jedno použití. Já měl zkušenost ze stavby a provozu Messerschmitta Bf-109 pro tzv. "power slope soaring", kterého jsem stavěl před mnoha lety z polystyrénu na stavební izolace (EPS) potaženého papírem a něco jsem s ním nalétal na svahu na Rané. Myšlenka postavit letadlo s křídlem v podobě tenké desky je ale trochu jiná věc. Můj Bf-109 měl křídlo s profilem, křídlo bylo potažené dýhou, náběžky balzové, trup potažený papírem, kormidla balzová, to vše dává model standardní pevnosti.

Já se snažím klukům "prodat" moje zadání:
- letadlo (drak) zadarmo, nebo skoro zadarmo
- motor ze šuplíkových zásob či použitelný v jiných projektech
- baterky, které je možno používat v ostatních modelech
- postavitelnost s použitím jen základních nástrojů
- letadlo nenáročné na zručnost stavitele a tedy jistota úspěchu
- jednoduchý provoz

Sám mám ale plno pochybností! Ta největší je, jak bude pevnostně a tuhostně fungovat křídlo placka. Nebude se to za letu kroutit? Nebude to náchylné na flutter? A jak bude model vypadat po prvním přistání, když náběžky z polystyrénu nic nechrání, co se stane, když s modelem o něco zavadím - doma při manipulaci, venku při létání.

Diskuze se tak vedla o tom, zda nějaký polystyrén ze stavebnin je jako Depron, ze kterého to stavěl konstruktér modelu Shumate a zda by nebylo lepší to udělat z EPP. To mě ale říkal můj konstruktérský cit, že z EPP by to nešlo, že by to bylo moc gumové. Otázka taky byla, zda se dá v současnosti vhodný polystyrén u nás koupit.

Vyrazil jsem tedy po stavebninách a začal hledat. Před několika lety se daly pořídit desky XPS v odděleních plovoucích podlah. Obchodníci se ale bohužel předvádějí, jak nabídnout super kůůůl výrobky, a tak zatímco dřive se daly koupit hladké desky, teď jsem našel jen výrobky různě vroubkované. image Nakonec jsem uspěl v Bauhausu v oddělení tapet. Našel jsem tam velké desky pod obchodním názvem Climapor Energiespar-Dämmplatte XPS 7 mm. Koupil jsem jeden balík a pro porovnání jsem ještě zaběhl k Peckovi a koupil desku Depronu 6 mm, abych si mohl materiály porovnat.

image

Bílé na obrázku je Depron, šedé "můj" XPS. Materiál to je chemicky i strukturou totožný. Depron je o něco těžší, povrchovou vrstvu má tvrdší. Ale podle mě nic rozhodujícího. Řeže se to stejně, brousí se to stejně. Jen ty moje desky mají z jedné strany nástřik bílou barvou, prý kvůli tomu, aby na nich držela malba, když se nalepí na stěnu.

Všechno na modelu nejde udělat z pěny, drtivou většinu ostatního potřebného materiálu ale jistě najdu doma v dílně.


http://www.kolmanl.info