¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Přistání do rukystálý odkaz / permalink

17.11.2003

Zkuste model při přistání chytit do ruky.

V kostce
- Nezraňte se vlastním modelem! Pokud vám to nevychází, včas uhněte!
- Dejte pozor taky na ty, co stojí za vámi

Není to zas tak těžké. Model by měl neměl letět ne velké rychlosti. Nejlepší je přílet v úrovni kolen. Model musí letět rovně a směrem na vás. Pak stačí model trochu natáhnout, vysílač dát stranou a model chytit za čumák. V poslední vteřině už není nutno model řídit. Pokud vám to nevychází, včas uhněte. Nejčastější chybou je přílet z převýšení na velké rychlosti nebo moc velké přitažení, kdy vás model přeletí mimo váš dosah, nebo se sesype za vámi.

Umět model chytit do ruky se hodí v případě, že létáte v terénu plném kamenů nebo v terénu jinak nepříznivém. Pak je však nutno postupovat rozhodně. Není možné modelu na poslední chvíli uhnout když je za vámi například stožár nebo stromy.

I když jste si později hodně jistí, upozorněte případné okolostojící na nebezpečí. Stojíte-li před autem, budete překvapeni jaký pěkný dolík udělá špička laminátového trupu do karoserie při neúspěšném zachycení modelu.

Oblétávání stromustálý odkaz / permalink

17.11.2003
Tuto soutěž lze létat jenom na svahu. Vyberte na svahu strom. Lepší (a těžší) je strom, jehož oblétávání brání třeba jiné stromy. Může se startovat hromadně a létat kolem stromu na výdrž (zkušenější piloti) nebo startovat jednotlivě a počítat oblety.

Let do neznámastálý odkaz / permalink

17.11.2003
To je hra jen pro piloty pevných nervů. Tato hra vyžaduje speciální podmínky. Ideální je to na horách při inverzi, kdy je mlha těsně pod vámi nebo na vaší úrovni. Létá se "do mraku" tak, aby se model v mlze na chvilku ztratil. Při této hře přihlížející okolojdoucí nejen tleskají, ale chvílemi i nadšeně hýkají. Tak je to vzrušující. Pilot se jen tiše potí.
Vřele doporučuji vlétávat do mlhy v ustáleném režimu. Buď točit zatáčku, jejíž část je v mlze, nebo natlačit model dolů do mlhy a vytáhnout ho nahoru z mlhy ven. Taky dejte pozor na náhlou změnu dohlednosti, kdy letíte a model vidíte, a najednou mlha nečekaně zhoustne a už ho nevidíte.

Letmé přistánístálý odkaz / permalink

17.11.2003
To je hra na svah za dobrých podmínek. Vyhrává ten, kdo déle "jede" po trávě a zase dokáže odstartovat. Hodnotí se tedy spíše "umělecký dojem". 

Noční létánístálý odkaz / permalink

17.11.2003
To je hra na svah v horkých letních dnech. Vydržte na kopci až do tmy a zkoušejte létat za šera a potom za tmy. Uvidíte jak nic nevidíte když zaletíte pod úroveň horizontu. Je to varianta Letu do neznáma.
Ještě jsem nevyzkoušel létání s pozičními světly jako Michal Černý nebo Pavel Dvořák.


imageKdo dál z rukySynchronní letimage

Modelářův rok

Listopad

Přechod na zimní čas zkrátí odpoledne. Od půl páté už není na létání vidět. Kdo se na letiště nemůže dostat brzy odpoledne, tomu zbývají na létání už jen víkendy. Je to ale loterie, protože v tomto období jsou časté dny bez větru (to pro svahaře), s inverzí a mrholením.

O co je méně času na létání, o to je více času na stavbu nových modelů.

Začíná čas létání v halách a tělocvičnách. Modeláři začínají intezivněji využivat k létání simulátory. Začíná také sezóna létání se simulátory létání s velkými letadly.

Modeláři píšou Ježíškovi svá přání.

První sníh u nás: 2004 - 19.11., 2006 - 2.11., 2008 - 20.11., 2009 - 15.10.!

Prům.teploty [°C]
    6 -> 3 -> 1

východ/západ slunce

Úkoly
Kdo nebude přes zimu létat, měl by modely na zimu zaopatřit: Konzervace motoru.

Motoráři mohou už přemýšlet o vybavení svého modelu lyžemi - viz Lyže. Provoz spalovacích motorů v zime

Akce

Error at INSERT INTO tmp table:chyba mysql: Va-Bše syntaxe je nějaká divná bl-Bízko '?,"letiště Duxford","","","","","","")' na řádku 1
Faszination Modellbau Friedrichshafen
01.11.2019 Error at INSERT INTO tmp table:chyba mysql: Va-Bše syntaxe je nějaká divná bl-Bízko '?,"letiště Duxford","","","","","","")' na řádku 1

předchozí další

PŘEHLED AKCÍ