image

Hawkeye Firefly Q6stálý odkaz / permalink

17.02.2017

Po dobré zkušenosti s kamerou Hawkeye Firefly 6S mě zaujal další typ od čínského výrobce Hawkeye - podlouhlá Firefly Q6.

image

Podlouhlý tvar je v mnoha případech výhodnější než "krabicová" GoPro a menší hmotnost při montáži na malé modely taky hraje roli. Tvarem podobná kamera Mobius mě svými výkony nezaujala, u Q6 jsem předpokládal dobré vlastnosti 6S.

Kamera se dá pořídit za 50 až 70$. Při nákupu pozor na to, že se prodávají dva typy kamery. Jeden má objektiv se zorným polem 120 stupňů a u druhého je objektiv se zorným polem 90 stupňů. Pro mé účely je lepší širší 120 stupňů.

První dojmystálý odkaz / permalink

19.02.2017

Dodávka kamery Hawkeye Firefly Q6 je minimalistická. Malá krabička, uvnitř kamera, kabel se stabilizátorem pro napájení z pohonného akumulátoru, USB kabel a manuálek tištěný nesmyslně malým písmem. Toť vše!

image

Je dobré mít od prvopočátku vědomí, že kamera je určena pro provoz na kopteře. Není to sportovní kamera v tom pravém smyslu slova, nemá žádný systém držáků, aby ji bylo možné montovat na řidítka na kolo nebo na helmu na lyžích, není odolná nepřízni prostředí, emá ovládání přizpůsobené pro ovládání během sportování.

image

Kamera má podlouhlý tvar podobně jako kamery Mobius, Runcam, Sony. Pokud kamera kouká ve směru letu, má výrazně menší aerodynamický odpor než kamery tvaru GoPro. Kamera je stejně jako typ 6S vybavena gyroskopickou stabilizací.

Kamera přišla s firmware verze 2.3. To se ukázalo jako problém. V dokumentaci se mluví o vypínání LED nebo vypínání zvukové signalizace, já ale v menu nic takového nemám. Navíc když nastavím Gyro ON, ledky dvakrát zablikají a potom už se nemohu v menu pohybovat, kamera zamrzne. Jde to jen vypnout. Kamarádi, kteří kameru taky pořídili, ovládají kameru v pohodě. Měli ve svých kamerách nižší verzi a snadno si do kamer nahráli verzi 2.2. Ta moje V2.3 je opravdu nějaký úlet a našel jsem diskuzi, kde to řeší přepsáním V2.2. Mě se ale přehrání firmware nedaří. Dodržel jsem velikost karty 16GB, kterou výrobce doporučuje, dodržel jsem návod, ale kamera po zapnutí na přítomnost souboru s firmware nereaguje. Až když výrobce vydal firmware V2.5, tak jsem uspěl. Přehrání firmware proběhlo snadno a v menu kamery se objevily slibované volby.

Kamera nemá wifi, takže není možné po instalaci na model kontrolovat na displeji telefonu, kam je kamera namířena. Kamera umí na rozdíl od 6S pípat. Zvuková indikace je dobrá věc, během přípravy k letu je to potvrzení, že kamera něco dělá. Blikáním indikačních LEDek i pípání lze vypnout, kameru lze tedy použít skrytě.

Výdrž baterie v pokojové teplotě je cca 20 minut. Baterka je malá a měkká. Odpovídá to předpokládanému použití / zadání, x-koptéra déle neletí a hmotnost kamery je podstatný parametr. Kablík, který je ke kameře přibalen, lze použít pro napájení přímo z pohonné baterie. Na kabelu je stabilizátor, který zvládne napájení z dvoučlánku až šestičlánku Li-pol.

image

S tímto napájením kamera bezpečně nahrává i v mrazu.

Čitelnost displeje na slunci je malá a blikání LED, které indikují nahrávání je na slunci málo zřetelné. LED GoPro jsou vidět mnohem lépe.

Kamera se po připojení USB kabelem objeví v počítači jako disk, fotky i videa jdou potom snadno překopírovat do počítače.

Návod je tištěný opravdu titěrným písmem, na webu výrobce www.cnfpv.com jsem manuál v elektronické podobě nedokázal najít. Podpora výrobce uživatelům neodpovídá našim zvyklostem, užitečné informace najdete spíše v diskuzích uživatelů kamery. OVládání kamery se dá ale po nějakých pokusech zvládnout i bez manuálu.

Kvalita záznamu je dobrá, za své peníze dostanete hodně muziky. Kameru uveze i menší model. Pro delší lety je třeba však řešit externí napájení, interní akumulátor má malou výdrž. Stabilizace gyrem je výborná, umožňuje získat použitelné záběry i za počasí, které filmování z modelu příliš nepřeje. Expoziční automatika pracuje dobře.


zpátky na: Hawkeye Firefly 6S │ kam dál: Hawkeye Firefly Q6 - Parametry ještě dál: Ukázky videí z různých kamer


přehled kapitol:

 1. Kamery do modelů, filmování z modelů
 2. Kamery v modelech - přenosové systémy
 3. Záznamové systémy
 4. Výběr kamery
 5. Kamery do modelů - můj pohled na trh
 6. Poznámky k výběru
 7. GoPro HD Hero
 8. Mobius
 9. Hawkeye Firefly 6S
 10. Hawkeye Firefly Q6
 11. Ukázky videí z různých kamer
 12. Filmování z modelů