¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Létání s Long Shotem

Long Shot 2

Všude posekané loukystálý odkaz / permalink

20.07.2013

Okolo domu jezdí traktory se sekačkami a s obracečkami sena, zemědělci se činí i teď v sobotu. Po čtvrté hodině to jdu obhlédnout s letadlem v ruce. Mraky jdou od severovýchodu, jdu zase na nejbližší louku.

image

Tady je seno už sebrané. Fouká ale od východu, po vrstevnici, já ale sázím spíš na termické bubliny, které by mohl generovat traktor sekající trávu hned na vedlejšáí louce. Ta je na jižním svahu a pěkně se do ní opírá slunce.

Hážu proti větru a potom hned letím na sever někem nad traktor. Termika ve vzduchu je, ale jsou to drncáčky nahoru dolů. Nikde nedokážu najít místo, kde bych mohl ve stoupáku udělat úplnou otočku. Za minutu jsem na zemi, chystám se k hodu, ale větřík fouká úplně z druhé strany. Házím tedy na druhou stranu. Třicet vteřin neuspořádaného letu a jsem dole. Až čtvrtý nebo pátý hod se trochu chytám, ale jsk se trochu rozfouká, začne být taková turbulence, že jsem z padesáti metrů hned na zemi. Jsem tu v údolíčku mezi kopci a lepší to asi nebude.

Jdu nahoru za les. Tam je hrana natočená k severovýchodu. I tady nahoře už je posekáno. Příjemným vedlejším efektem je, že zmizela otravná hovada a drobné mušky, které mi jindy znepříjemňovali život na louce.

image

image

Hned první hod směrem do kraje pode mnou a jsem ve svahovém proudění. Je to tak akorát pro lehoučkého Long Shota, těžší větroň by se tu dnes neudržel. Jen musím po odhození přeletět řadu stromů přede mnou, za nimi ji turbulence. Vítr mě vyváží nějakých padesát metrů nad vrcholky stromů lesa nalevo. To mi dovoluje zkoušet nad lesem, zda se tu neurodí nějaký stoupáček, ale nic nenacházím. A zrovna dneska je letadlo proti modré obloze a kumulům krásně vidět. Vzduch je jak křišťál.

Po chvilce vidím, že se ke mě po louce někdo blíží. Á, Pepík Klíma se jde podívat, co tu provádím. Kecáme, já si přitom poletuji a Pepík slibuje, že příště přijde taky s letadlem image Po půl hodině svahování sedám, protože už se ozývá baterka přijímače, když více zakvrdlám kormidly. To už jsem taky zažil, že jsem nedbal času, až mi vybitý neovladatelný Long Shot v elegantním oblouku sedl do korun stromů image (Nakopal bych si! )

(zveřejněno na stránce Létání s Long Shotem)

print tisk