¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Moje zážitky z létání

Let 4.9.2011stálý odkaz / permalink

08.09.2011

V neděli, utahaný z celodenního stání a popocházení na Obrovi, vstávám za kuropění a rychle se balím na další výlet. Moc jsem si neodpočinul a z postele se mi vůbec nechce. Bolí mě nohy, nepřetržitě zívám.

image

Cestou přes Středohoří mě ale probírá vycházející slunce a nálada se zlepšuje až k radosti. Mám rád taková rána! image

Fouká od jihovýchodu a tak poletíme asi někam na Vysočinu. Honza i já jsme nadržení, počasí by nám mělo přát, obávané bouřky by nás dnes neměly honit.

image

Doléváme nádrž na doraz a vidím, že pod sedačkou je i olej, takže Honza chystá něco delšího. Když mi vykládá svůj plán, nedochází mi, o jaké vzdálenosti jde. image

Startujeme v devět a vydáváme se na jihovýchod (proti větru, abychom domů letěli zase po větru). Vzduch není zrovna křišťálový, ale vidět je docela daleko. Už teď je docela teplo, letíme v kraťasech a v tričku.

image

Liblice kousek za Mělníkem.

image

image

Přelétáváme Jizeru.

image

Míjíme a přelétáváme spoustu vesnic a vesniček. V každé se dá najít něco zajímavého! A to třeba až po několika přeletech. Třeba ve Velelibech se dá najít mezi halami a hromadami šrotu dům, skoro zámeček.

image

Podobně třeba Nymburk. Kolikrát už jsme přes něj už letěli! A až teď jsem vyfotil točnu na velkém nymburském nádraží.

Kousek dál přetíná naše trasa silnici číslo 11 a přímo pod námi je Oškobrh, kopec, na kterém si místní tak zakládají. Přitom je to jen taková vlna na silnici! image No ale uznávám, že šlapat to na kole, tak to v té placce okolo je opravdu kopec. image

Další řeka, kterou přelétáváme je Cidlina.

image

Zámek v Chlumci nad Cidlinou. Cidlina je hned za městem. Proti Jizeře se zdá Cidlina línou řekou, vypadá to, že voda v ní skoro neteče. Shodujeme se, že bychom na ní nechtěli dřít s pádlem v ruce.

image

Elektrárna Opatovice. Na jak dlouho asi vydrží ta hromada uhlí za ní?

Povídáme si o barvách krajiny. Opravdu je každý týden jara, léta i podzimu jiný! Každý let vidíme jinou kombinaci barev. Dnes to je už s hnědou barvou uvláčených polí, ale stále je plno sytě zelených ploch.

image

Pardubice necháváme po pravé straně. Letíme nízko a tak tentokrát vidíme "Kuňku" - Kunětickou horu opravdu jako kopec.

V rádiu slyšíme vojáky, jak žádají o povolení pro vzlet skupiny MI-24 a za chvilku je i vidíme. CIAF Hradec Králové?

image

Čím dále na východ, terén před námi stoupá. Vzduch je jeden veliký padák. Honza "topí" už na 5000 otáček, ale stále klesáme! Já se začínam zaobírat svým kolenem. Dvě hodiny sezení v plátěné sedačce, nohy stále ve stejné poloze a touha natáhnout si je. Marná. Nohy pod sedačku před sebou nedostanu a stranou taky ne, protože jsou tam pedály. Pravé koleno začíná dokonce bolet. Po čase mi dochází, že to je následek klečení, jak jsem včera filmoval.

image

Letiště Jehnědí je na dohled! Koleno mě bolí tak, že počítám vteřiny do přistání image

image

Po dosednutí dostáváme pokyn "dejte si to na druhou stranu, tady lítaj mičudy" image Vedle hrají ženské fotbal a když překopnou branku, míč letí až na dráhu! Zatím, co normálně se oba sápeme ven z letadla a běžíme močit, u mě se tentokrát dostavuje pocit blaženosti, když mohu venku vedle letadla natáhnout nohu. image

image

Místní nám dávají najíst a napít. Místní letecký klub vypadá aktivní a kluci jako pohodáři.

image

Jako obvykle prolézáme hangár a koukáme, co tu mají za letadla.

image

image

image

image

Letíme dál, tentokrát na jih. U Litomyšle koukáme na velkou fabriku a lámeme si hlavu, co tu vyrábí. Až doma na netu jsem si našel, že to je Saint-Gobain Vertex - výroba ze skelných vláken.

image

Litomyšl.

image

image

image

Ale co je tohle?

image

Polička

image

Údolní nádrž Vír I

image

image

Úpravna vody pro Brno.

image

Pernštejn.

image

image

image

Vodní nádrž Mostiště na Oslavě

image

image

Sedáme v Jihlavě a bereme benzín. Opět prohlídka letiště, pokecat, vyčůrat a letíme dál. Teď už je to po větru a tak zatímco na východ byla naše rychlost jen 70 km/h, teď frčíme 115 i 120 km/h. Konečně přadháníme kamiony na dálnici!

image

Zřícenina hradu Orlík, Rozkoš u Humpolce

image

Ledeč nad Sázavou

image

Rozhledna Bohdanka u vesnice Bohdaneč.

image

image

Po větru opravdu frčíme, úsek Kutná Hora - Kolín - Pečky máme za chvilku za sebou. Je stále pěkně, turbulence snesitelná, jen těch stoupáků bylo za celou cestu o hodně mín než klesáků. Potkali jsme dost letadel i dost ptáků i na zemi bylo pořád na co koukat.

image

Sedáme v podvečer, oba spokojení. Pěkné to bylo. Mobajze do hangáru, umýt, zaplachtovat a domů za rodinami.

UTC čas místo  čas
7:01 9:01 Štětívzlet
9:25 11:25 Jehnědí let 2:24
10:13 12:13 Jehnědí pauza 0:48
12:03 14:03 Jihlava let 1:50
12:56 14:56 Jihlava pauza 0:53
14:33 16:33 Štětí let 2:00

6 hod 14 min letu! To se nedivím, že mi sezení dělalo "trochu" problémy. Ještě že Honza nemá rychlejší letadlo. To by bylo mezipřistání místo v Jehnědí někde na Ukrajině! image Trasu letu si podrobněji můžete prohlédnout zde:


Cyklistická trasa 1240903 - powered by Bikemap 

(zveřejněno na stránce Moje zážitky z létání)

print tisk