¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Nalomený ocásek stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

21.04.2018

Při posledním létání jsem při sedání do ruky házedlo špatně chytil, vypadlo mi z ruky a spadlo do trávy ocasem napřed. Ozvalo se slabounké křupnutí a při ohledání škod jsem zjistil, že je prasklá trubka ocasního nosníku těsně před směrovkou. Na fotce to není ani vidět. To znamenalo konec s létáním.

image

Doma při bližším zkoumání jsem zjistil, že trubka praskla na levé i pravé straně odshora až dolů a že praskliny jsou od sebe asi centimetr. Proto ocas neodpadl celý. Mě to možná zjednoduší práci, protože nebudu muset řešit geometrii.

Začal jsem přemýšlet, jak opravu provedu. Napadl mě nejdřív vteřiňák, ale hned jsem tuto myšlenku zavrhnul, myslím si, že spoj by byl moc křehký. Další možností je epoxidová pryskyřice, s tou je spoj pružnější. V každém případě je potřeba místo vyztužit. Napadl mě kousek uhlíkového pásku 5 mm široký přilepený zboku na trup jako jakási dlaha, napadl mě uhlíkový roving, který bych natáhl po povrchu trubky podélně přes praskliny. Tohle řešení zvítězilo.

Od Václava jsem dostal kousek uhlíkové tkaniny, ze které si mohu vytáhnout jednotlivá vlákna. Celá operace byla pro mě nezvyklá, protože to je všechno titěrné. Nabral jsem do stříkačky 2 ml (jen!) pryskyřice, 1 ml tvrdidla a v rohu kelímku to pečlivě promíchal. Původně jsem chtěl připravit prosycený roving na folii, ale nebylo mi jasné, jak bych vyrobli záplatu 10 x 10 mm na folii na stole a ještě to přenesl na trup, kde kousek od spravovaného místa vystupuje z trupu niť ovládání směrovky, z povrchu trubky vystupuje náběžná hrana směrovky ... moc složité, titěrné, nepravděpodobné. Tak jsem ustřihl centimetr rovingu, přidržel u trupu, nejmenším štětečkem, co jsem doma našel, jsem ho "přiťupnul" na povrch trupu a tou kapičkou pryskyřice na konci štětce jsem místo prosytil. Tak ještě dva kousky rovingu na jedné straně a to samé na straně druhé. Niť a otvor ovládání směrovky jsem předem přelepil páskou, abych si to nezalepil. Pryskyřice mi zbyla prakticky všechna, ale prameny uhlíku prosycené byly, tak jsem toho nechal.

Po třech hodinách kontrola. Průšvih, pryskyřice pořád řídká, vůbec netuhla potvora! Blbě jsem to v tom pidimnožství namíchal! Pak jsem si ale uvědomil, že se venku ochladilo - musím tyhle práce kvůli alergii dělat venku, dal jsem trup i kalíšek se zbytkem pryskyřice do dílny do tepla a za chvilku už to gelovatí. Ráno bylo vše vytvrzené.

(zveřejněno na stránce Údržba)