¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Co dělám?

Moje záliby, co dělám, ...

Guru na půl rokustálý odkaz / permalink

18.01.2009

Dostávám od čtenářů mého webu i od známých ze svého okolí poměrně často dotazy: "Jaký si mám koupit fotoaparát?", "Jakou kameru?", vysílač a já nevím co ještě - nejčastěji nějaké elektroniky. Je to dáno tím, že tu o používání různých přístrojů a zařízení píšu, sám je používám.

Před několika lety se dalo na takový dotaz odpověďet. Nebylo to jednoduché, ale dal se doporučit nějaký konkrétní typ přístroje. Dnes je sortiment výrobců, typů, prodejců a cen natolik široký, že poskytnout nějaký dobrý tip na nákup vyžaduje širokou znalost toho, co se právě vyrábí, kdo a za kolik to prodává, co se v oboru chystá.

Pokud se sám chystám si něco pořídit, jsem přinucen věnovat poměrně velké úsilí získání přehledu o těchto věcech (co se vyrábí, kdo a za kolik prodává, jaké novinky se chystají), protože v našich kamených obchodech (Datart, Okay, ...) nemám šanci získat radu k nákupu. Vypadá to potom takto:

  • zamýšlím se, co vlastně od nového přístroje požaduji
  • založím si tabulku, do které si zapisuji značky a typy výrobků, které jsou na trhu a které asi odpovídají mým požadavkům
  • zapisuji si do tabulky prodejce a jejich ceny
  • hledám v internetových diskuzích reference na jednotlivé typy
  • hledám na internetu výsledky testování jednotlivých typů
  • tříbím si čtením internetových diskuzí co opravdu od přístroje požaduji
  • zapisuji si do tabulky technické parametry přístroje, které považuji za podstatné

Nabráním těchto informací se stávám na čtvrt nebo půl roku pro své okolí guru image Jsem schopen poměrně přesně poradit, jaký přístroj odpovídá tazatelově zadání a kde a za kolik to může koupit. Po půl roce však přichází nové modely, výrobci na výstavách představují nové směry vývoje a využitlnost mých znalosti klesá a klesá. Za tři čtyři roky, když se rozhodnu zase něco v daném oboru koupit, mohu začít s výše uvedeným postupem nanovo. image

Co však zůstává a co se praxí s různými přístroji prohlubuje, je znalost, která vlastnost je užitečná, která méně a která je úplně k ničemu. To se na svém webu snažím nabídnout. Vím z odposlechnutých hovorů zálazníků v obchodech, z prodejních katalogů, z inzerce, že prodejci často zdůrazňují u výrobků méně podstatné vlastnosti nabízených přístrojů a ty více podstatné zamlčují. Nebo ani neví, jaký význam pro zákazníka ten který parametr má. Pokud se mě tedy zeptáte: "Jaký fotoaparát si mám koupit?" nebo "Jakou kameru si mám koupit?", budu se snažit zjistit, co vlastně potřebujete a poradit, jaké parametry přístroje jsou pro vámi uvažovaný způsob použití vhodné. Viz například:

(zveřejněno na stránce Co dělám?)

print tisk