¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Co dělám?

Moje záliby, co dělám, ...

Bez počítače!stálý odkaz / permalink

22.03.2016

Sobotní ráno, první kafe, počítač. Sedám si k monitoru, že si přečtu, co je nového, dopíšu článeček na web, vytřídím fotky z uplynulého týdne. Místo pohody koukám do modré obrazovky zvané "modrá smrt"! image

image

Restart počítače, výsledek stejný, restart do nouzového režimu, žádný problém neobjevuji. Pátrám tedy, co mi hláška na obrazovce říká: "... VIDEO_TDR_FAILURE ... atikmpag.sys ..." Prý problém s ovladači grafické karty nebo hardwarový problém grafické karty. Po půl hodině bádání nejsem o nic dál. Ovladače jsou stejné, jaké jsem sám instaloval, karta se jeví také OK. Tak se muselo změnit něco jiného! A opravdu, předešlý večer se mi do počítače natlačila další aktualizace Windows 10.

Zkouším tedy návrat k bodu obnovy, který jsem našel jen tři dny zpátky. To trvá skoro hodinu, jdu zatím dělat něco jiného. Po návratu k počítači mě čekají Windows tak, jak jsem je viděl včera. Normální obraz, vše funguje. Během půl hodiny ale doteče aktualizace do počítače znova a když počítač vypnu a odpoledne zase zapnu, čeká mě zase modrá smrt. Já jsem s ovladači grafické karty (vlastně karet, protože jsou v notebooku dvě) zápasil, už když jsem na konci minulého roku přecházel z Windows 7 na Windows 10. Notebook je šest let starý a DELL už ovladače pro desítky nepřipravil. Po dlouhém zkoušení jsem našel ovladače pro Windows 7, které mi na desítkách fungovaly. Od Vánoc všechno šlapalo perfektně a až teď, skoro po třech měsících, konec. A začalo dvoutýdenní martyrium, kdy jsem od ženy několikrát slyšel "Nechceš si raději jít koupit nový počítač?".

Začal jsem bádat, zda jiným desítky Windows na tom mém modelu Dellu fungují, jak se popasovali s problémem s ovladači, jako mám teď já. Postupně pronikám do tajů instalace ovladačů, instalací updatů Windows, seznamuji se s různými distribucemi balíčků ovladačů a souvislostmi mezi jednotlivými kartami v počítači. Stahování instalací, odinstalace, instalace, čtení návodů, návraty do bodu obnovy - to všechno stojí mraky času. Kombinace sezení u počítače v práci a druhá směna u počítače doma si brzy vybírají svoji daň. Jsem utahaný, naštvaný, že nemohu dělat "normální" věci jako je práce s fotkami, stříhání filmů, kreslení (sakra, jak moc jsem na tom kompu závislý!)

Po týdnu blbnutí začínám uvažovat o slovech své ženy, a koukám, jaký notebook bych koupil. Člověk má před očima notebooky v regálu Datartu, když se tam jdu občas náhodně projít při čekání na ženu, a cenovky u nich: 9.000, 12.000 a tak podobně. Když ale začnu hledat stroj, který má parametry alespoň toho mého současného, tak jsem na třiceti třiceti pěti tisících. image Tak se vrhám do dalšího úsilí.

Týden uběhl, ničeho jsem nedosáhl, práci na počítači dělám v nouzovém režimu na obrazovce s prachbídným rozlišením. Rozhoduji se, že provedu přeinstalaci systému. Začínám tak revidovat, co všechno v počítači mám a co všechno budu muset instalovat znovu, obsah 800 gigabajtového disku odlévám na disky Synology. V sobotu v 7:10 volím "Obnovit počítač do továrního nastavení, vlastní soubory nezachovat". Postupně nabíhají procenta, v 8:08 začala vlastní instalace Windows, nevím, zda výsledkem budou původní Windows 7 nebo Windows 10, na které jsem upgradoval. V 8:30 je hotovo a jsou to Windows 10! Vše se zdá OK. Pracuji s počítačem asi deset minut, v tom to během práce zabliká zapípá a modrá smrt! image Zkouším zase šachy s instalací ovladačů grafické karty, ale bez výsledku.

11:00 - rozhoduji se pro instalaci Windows 7 z CD. Instalace je během půlhodiny hotová, ale počítač nevidí síť. Jdu relaxovat.

Večer instaluji ovladače síťové karty, grafických karet. Počítač funguje, zítra začnu instalovat programy z dlouhého seznamu.

V neděli v 7:15 zapínám počítač, ale místo instalace programů bude na programu něco jiného. Na obrazovce svítí: "Nevypínejte počítač!" Updaty! Je jich 216. Nechávám počítač osudu. Až před polednem vidím, že to doběhlo. Jdu ven.

Večer konečně normálně s počítačem pracuji - po 14 dnech - stahuji fotky do počítače, když se objevuje "Výzva k okamžité instalaci Windows 10". Rychle hledám, jak v registrech zakázat update na Windows 10 a potom pokračuji ve své práci. Ještě zdaleka nemám doinstalováno, ale funguji!

Upgrade "zadarmo" mě stál dva týdny života! image

(zveřejněno na stránce Co dělám?)

print tisk